İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2506326 defa okunmuş ve 1557 yorum yazılmıştır.

ATATÜRK'ÜN ÜSTÜN KİŞİLİĞİ

Kategori Kategori: Atatürk | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1945 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 05 Ocak 2007 01:24:58

Büyük İnsanları , büyük milletler yetiştirir. Büyük insanlar topluma yön verdiği için , işaret fenerleridir ve bir toplum gerçeğidirler. Tarihi büyük adamdan mahrum bir millet fakir bir millettir. Toplumların büyük adama ihtiyacı en çok bunalımlı dönemlerde belirir. Bunalımdan çıkışın yolunu arayan ve iradesi ile topluma yön veren kişiler büyük adamdır.

ATATÜRK'ÜN ÜSTÜN KİŞİLİĞİ

 Büyük İnsanları , büyük milletler yetiştirir. Büyük insanlar topluma yön verdiği için , işaret fenerleridir ve bir toplum gerçeğidirler. Tarihi  büyük adamdan mahrum bir millet fakir bir millettir.   Toplumların büyük adama ihtiyacı en çok bunalımlı dönemlerde belirir. Bunalımdan çıkışın yolunu arayan ve iradesi ile topluma yön veren kişiler büyük adamdır.

 Türk Milletin arzu ve iradesini  kendi içinden derinden hisseden Atatürk , büyük ve yüce kişiliği ile Türk  Milletinin şefi ve lideridir.  Tarihin  seyrini değiştiren kader adamı , Türk milli hayatının ayrılmaz bir parçası ve gücüdür.  Atatürk , Türk Milleti hakkında verilen  esaret  ve ölüm kararına ve bu kararın uygulanışına karşı gelen , isyan eden bir ulusun kurtarıcısı ve yeni bir devletin kurucusu olarak büyük tarihi görevi yerine getiren  yüce bir kişidir. 1919 'daki bunalımlı durumdan 1922 'nin parlak zaferini çıkaran etkenlerin başında Türk Milletinin azim ve iradesini temsil eden Atatürk'ün üstün kişiliği , sağlam ve kuvvetli azim ve iradesi çok önemli rol oynamıştır.  Atatürk toplumu ve kendisini eyleme geçiren koşulları ustalıkla hesaplayan , toplumun dinamiklerini başarı ile yöneltebilen liderdir. Atatürk , ortak bilincin özlemlerini sosyal ve siyasal alanlarda gerçekleştirebilmiştir. Atatürk , geçmişle gelecek arasında , değiştirilmesi gerekenle değişik düzen arasındaki geçişi başarı ile temsil edebilmiştir. Mustafa Kemal Paşa'nın milli mücadelenin şefi ve lideri olmasının sebepleri tarihi olaylarda aradığımız gibi , Mustafa Kemal Paşanın kişisel üstünlüğünde , dehasında ve sahip olduğu engin kültür hazinesinde ve idealinde de aramak gerekir.

   * Türk Milletine inan ve güveni Türk Milleti ile Atatürk arasında güçlü bir bağ kurulmuştur.

   * Atatürk , Türk Inkılabının hazırlayıcısı ve yapıcısıdır.

   * Atatürk uzak görüşü ile durumu tespit ve değerlendiren  kişidr.

   * Atatürk , Türk Milletin kaderini değiştiren , ona yeni bir yön veren kişidir.

   * Atatürk fikir ve idealleri ile Milli Mücadelenin şefi ve lideridir.

   * Atatürk'ün üstün kişisel özellikleridir .

   Atatürk dikkat , heyacan , muhakeme , istidal, idrak ve irade  melekeleri  bir kıymette ve hususiyettedir. Yenilmez iradesi ile bütün hayatı boyunca çok nazik durumlarda güçlükleri hatta çaresizlikleri yenerek milletini selamete ulaştıran Atatürk bu yargının gerçekliğini ispat eden nadir komutan ve liderlerin başında gelmektedir.

 Atatürk yorulmak bilmeyen iradesi , tükenmeyen enerjisi ile Türk Milletini medeni ve insani hedeflere ulaştırmanın savaşını şerefle başarmıştır. Bu irade , dehanın bir vasfıdır.  Büyük adamların bariz özelliği, düşünce özerkliği , olayları müşahade etmek ve bu müşahadelerden doğru dürüst sonuçlar elde etmek yani gerçekçiliktir. Atatürk gerçekçi idi . " Biz ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil , doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz. Bizim yolumuzu çizen ; içinde yaşadığımız yurt , bağrından çıktığımız Türk Milleti ve bir de , milletler tarihinin binbir facia ve ıstırap kaydeden yapraklarından çıkardığımız sonuçlardır". " Bizim akıl , mantık ,  zeka ile hareket etmek şiarımızdır".

 Tarih , içten ve dıştan binlerce düşmanın ihanetine uğramış ve parça parça olmuş bir milleti yerden kaldırıp göklere yükselten bu yüce insanı yalnız ve yalnız mükemmellikle vasıflandırabilir. Atatürk , şahsi ihtirasını millet yolunda hizmet gayesine veren insandır. Dünyevi ilişkiler onu ilgilendirmezdi. Türk Milletine ve onun mensup olduğu insanlık ailesine hizmet etmek ideali için yanardı. Mustafa Kemal bir kişioğlu değil , bir ülkü , bir düşünce sistemi , her alanda kurtuluşun uygarca yaşamanın , adam olmanın , yücelmenin, hızı , gücü ve  kaynağıdır.

 Atatürk , insanlık idealinin aşık ve mümtaz siması , faziletin timsali , karanlığa düşmüş olanların ümit ışığı ve meşalesidir.  Her yönü ile büyük olan Atatürk insanlığa kazandırdığı değer hükümleri ile çağımızın en büyük insanı çağını aşan , gelecek çağlara ulaşan ve ışık tutan insandır.

 Atatürk büyük bir milli gurura sahipti , bunda haklı ve inançlı idi. Bu hak ve inancını da zaferleri ile ispatlamıştı. Mensubu olduğu ve önderliğini yaptığı toplumun büyük uygarlık birikimine sahip olduğunun bilincinde idi . Atatürk ne yaptıysa Türk Milletine dayanarak , Türk Milletine güvenerek bu milletin büyüklüğüne inanarak yapmıştır.

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazylmamy?

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA