İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2537313 defa okunmuş ve 1557 yorum yazılmıştır.

ALBERT EINSTEIN

Kategori Kategori: Bilim adamları | Yorumlar 1 Yorum | Okunma 5143 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 05 Ocak 2007 00:44:44

Albert Einstein, 14 Mart 1879 günü Almanyanin Ulm sehrinde dogdu. Asli Alman Yahudisi olan Einstein ailesindendir. Babasi Herman Einstein elektrik malzemesi üreten küçük bir fabrika sahibiydi. Büyük alim Einstein küçük yasta bu fabrikaya girip çikarken kendisinde elektrige karsi ilk ilgi uyanmis olsa gerekir.

ALBERT EINSTEIN ( 1879 – 1955 )

Albert Einstein, 14 Mart 1879 günü Almanya’nin Ulm sehrinde dogdu. Asli Alman Yahudi’si olan Einstein ailesindendir. Babasi Herman Einstein elektrik malzemesi üreten küçük bir fabrika sahibiydi. Büyük alim Einstein küçük yasta bu fabrikaya girip çikarken kendisinde elektrige karsi ilk ilgi uyanmis olsa gerekir.

Çocuklugu Münih kentinde geçti ve ilkögreniminin bir kismini buradaki lisede yapti. Ailesi Milano’ya göç ettikten sonra, lise ögrenimini 1894 yilinda Isviçre’de tamamladi. Berlin’de Federal Patent Dairesinde görev aldi. Bu küçük görevden geriye kalan zamanlarinda çagdas fizikte ortaya atilmaya baslayan büyük problemler üzerinde düsünme firsati buldu. Dikkatini önce atomun yapisi ile Planck’in kuantum kuramina çekti. Brown hareketine olasiliklar hesabini uygulayarak bunun kuramini kurdu. Avagadro sayisinin degerini hesapladi. Kuantum kuraminin önemini ilk anlayan fizikçilerden biri oldu. Bunu isima enerjisine uyguladi. Bu da onun foton hipotezini kurmasini sagladi. Bu yolla fotoelektrik olayini açiklayabildi ve bu kuramin kurallarini buldu.

On yedi yasina geldiginde matematikte basarili oldugu kadar felsefe konularina da dalmisti. Ilmi konulara dalmis çalisirken bir yandan da müzikle ugrasiyordu. Ayni zamanda Aordu Kontun’da, ögrencilerden olusan bir orkestrada keman çaliyordu.

1905 yilinda “ Fizik Yilliginda” iki yazisi çikti. Daha sonra Bern Üniversitesine Profesör olarak atandi. 1905 yilindaki çikan yazilariyla üne kavusmanin ilk adimlarini atti. Bu da, baglilik kuramina ilk adimlariydi.

1921 yilinda yaptigi özlü ve yeni çalismalariyla Nobel Fizik Ödülünü kazandi. Bu ödül onun tüm dünyada ün yapmasini sagladi. Artik Einstein’i tüm dünya biliyordu.

Einstein, hiç kuskusuz çagimizin en büyük alimlerinden ve bilginlerinden biridir. Matematik ve fizik alanindaki çalismalari modern bilimi büyük ölçüde etkiledi. Insancil davranisliydi, baristan yana, haksizliga karsi ve ilmin insanlik alemi ve medeniyeti için kullanilmasini istiyordu. Ezilmislerin yardimina her zaman kosardi. Fakat kendini de ezmelerden kurtaramadi. Amerika’da oldukça yakinlik gördü ve çok rahat yasadi.

Bir aralik kuantum mekanigine karsi çikti. Fakat, kuantum mekaniginin ilerlemesini durduramadi. “ Einstein kendi kendisini unuttu.” diye onun ileri sürdügü düsünceleri çürüttüler.

Aslinda baglilik kuramin temeli oldukça eski ve baslangici Galile’ye kadar gider. Fakat bunlarin meyvelerini toplayan ve matematiksel formüllere baglayan Einstein’dir. Bu kurama göre mutlak zaman, mutlak uzunluk, mutlak kütle ve mutlak hiz yoktur. Bu kavramlar gözleme göre degisir. Bu kuram, Newton’un mutlak zaman ve mutlak mekan fikrini yikmistir.

E = M . C ² bagintisi ile madde-enerji arasindaki bagliligi ve atom enerjisini ilk müjdeleyen bilim adamiydi. Newton mekaniginde F = m . a ifadesinde m sabit kabul ediliyordu. Çünkü Newton’un laboratuari bu m kütlesinin degistigini o zamanlar ölçemiyor ve göremiyordu.

 | Puan: 8,1 / 12 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar

irem { 27 Mayıs 2015 18:17:38 }
çoook güzel olmuş ilk başda üşendim ama albert einsten in hayat hikayesi oldu için okudum bide merak etim oyüzden bence okuyun [:p)]

Di?er Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA