İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 720 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2202008 defa okunmuş ve 1557 yorum yazılmıştır.

TOLSTOY

Kategori Kategori: Sanatçılar | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1719 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 22 Kasım 2009 12:08:20

Büyük bir Rus yazarı, fikir,eğitim,sanat dünyasının en ünlü kişilerinden biridir. Zengin bir ailenin çocuğu olarak

                                  

                                    Kont Lev Nikolayeviç, TOLSTOY

 

            Büyük bir Rus yazarı, fikir,eğitim,sanat dünyasının en ünlü kişilerinden biridir. Zengin bir ailenin çocuğu olarak Yasnaya-Polyana’da doğdu. Çok küçük yaşlarda önce annesini,sonra babasını kaybetti,yakınlarının elinde büyüdü. Çocukluğundan beri gerçekleri incelemeye karşı büyük bir ilgisi vardı. Öğrenimini tamamlamak için Moskova’ya gitti. Çalışkan,zeki bir öğrenci olarak başarı ve sevgi kazandı. Fransızcasını ilerletmiş,Voltaire’i ,J.J. Rousseau’yu okumuş,bu iki yazarın kuvvetle etkisinde kalmıştır. Yasnaya-Polyana’ya döndü,yoksul köylüler arsına katıldı. İlk eseri olan  “Çocukluk”’u bu dönemde yazmıştır. Bir süre sonra orduya girdi; Kafkasya’ya gitti. Kafkas halkının yoksulluk dolu yaşayışlarından aldığı izlenimlerle ilk gerçekçi hikayelerini yazdı. 1854’te Kırım Savaşı’na subay olarak katıldı. Sonra askerlikten ayrılıp Petersburg’a gitti. Bir kısım eserlerini oldukça sakin geçirdiği o yıllarda yazdı. Gene de içinde, aradığını bulamayan bir ruh çalkalanıyordu. Batı Avrupa ülkelerinde uzun bir geziye çıktı. Almanya,Fransa,İsviçre’de dolaştı. Yurduna dönüşünde gene Yasnaya-Polyana’ya yerleşti. Asalet unvanlarından,lüksten sıkılıyordu. Köyünde bir okul kurdu. Bu okul,öğrenim,eğitim bakımından yepyeni bir kurumdu. Huzuruna kavuştuğuna kanaat getirdikten sonra 1862’de Sonya Bers ile evlendi.Tolstoy on üç çocuk sahibi olduğu bu evlilik hayatının ilk yıllarında ömrünün en mutlu,en rahat, devresini yaşadı. Eserlerinin en kuvvetlisi olan iki romanını; “Savaş ve Barış” ve Anna Karanina”’yı, bu sıralarda yazdı. 1880’den sonra eskilerden daha şiddetli bir moral çöküntüsüne uğradı. Ortodoks Kilisesi’ne,ölümsüzlük düşüncesine ve siyasal erke karşı çıktığı yeni bir düşünsel döneme girdi. Geniş halk yığınlarının, özellikle Rus köylüsünün yoksul,perişan durumu onu çok üzüyordu. Bütün servetini köylülere dağıttı,her haliyle onlar gibi yaşamaya başladı. Kasabada giyiniyor,giydiği her türlü elbiseyi kendisi dikiyordu. Değişmeyen tek taraf,bıkıp usanmadan yazmasıydı. Öte yandan bu dönemdeki yazıları nedeniyle Kilise tarafında aforoz edildi. İçine düştüğü bunalımlı dönemlerde birkaç kez uzaklaştığı çiftlik evinden son kez yeniden ayrılarak değişik bir yaşam kurmak amacıyla uzun bir tren yolculuğuna çıktı. Ancak yolda hastalandı ve çok kısa bir süre sonra da bir tren istasyonunda zatüreden öldü.

            Sanatçı kişiliği ve yapıtlarıyla yaşadığı döneme damgasını vuran Tolstoy, dünyanın en büyük yazarlarından sayılır. Yer yer Homeros’un destanlarındaki epik yapıyı anımsatan bir üsluba ulaşır. Eserlerinde insanlığın çeşitli meselelerine dokunan Tolstoy’un dünya ölçüsünde bir sanat ve fikir değeri vardır. Kendi ülkesinin toplumsal,siyasal çalkantılarını, halkın yaradılışını,yaşayışını gerçekten büyük bir ustalıkla yansıtmıştır. Gerçekçi edebiyatın en büyük temsilcilerinden biri olduğu kadar, bir filozof ve eğitimci olarak da ün kazanmıştır. Amacı ahlaksal bir yaşam felsefesinin yapıtları aracılığıyla yükseltilmesi ya da belirlenmesidir. Yine de tüm yapıtlarında inişli çıkışlı yaşamının etkileri görülür.

            Eserleri: Savaş ve Barış, Anna Karanina,Gençlik,Hacı Murat,Ayaklanış, Sergey Baba, Tanrı bizim içimizdedir, Tesadüf, İki süvari,Kazaklar, Ivan Ilyiç’in ölümü,Kroyçer Sanat,Diriliş,Dogmatik Teolojinin Eleştirisi, Sanat Nedir,İtiraflar.

 

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazylmamy?

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA