İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2442551 defa okunmuş ve 1557 yorum yazılmıştır.

SULTAN İKİNCİ ABDÜLHAMİD

Kategori Kategori: Tarihi kişiler | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1829 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 22 Kasım 2009 10:23:33

İkinci Abdülhamit İstanbul da doğmuştur.Uzun boylu,buğdaş benizli ,siyah ve sık sakallıydı.Kaşlarının üzeri hafifçe çıkıntılı ve gözleri siyahtı.

SULTAN İKİNCİ ABDÜLHAMİD

 

          İkinci  Abdülhamit  İstanbul’da doğmuştur.Uzun boylu,buğdaş benizli ,siyah ve sık sakallıydı.Kaşlarının üzeri hafifçe çıkıntılı ve gözleri siyahtı.

          Devrin en kıymetli alimlerinde,çok iyi bir tahsil yaptı.Kuvvetli bir hafıza ve basirete sahipti.Gayet güzel ve düzgün konuşurdu .Deha derecesinde bir siyasete sahipti.Aynı zamanda çok cesur bir padişahtı.Spor yapmaktan hoşlanırdı .Gayet güzel silah ve kılıç kullanırdı.Tasavvufa ait geniş bilgisi vardı.

         Padişahlığı zamanında yıkılmak üzere olan  devleti ayakta tutacak en iyi tedbir ne ise onları hiç tereddüt etmeden yarine getirdi ve devletin yıkılmasını 33 sene geciktirdi.Devrinde yapmış olduğu işleri bazı aydın geçinen tabaka hariç herkes takdirle karşılıyordu.Aleyhine her türlü iftiralar en kötü isnatlar uyduruluyor ve Avrupa devletlerinin himayesinde yaşayan çeyrek aydın bile olmayanlar gazetelerinde durmadan bu iftira ve isnatları yazıyordu.Hiç yılmadan ve bıkmadan devleti 33 sene idare etti,dünya savaşının çıkacağına inanıyor,çıktığında ise Osmanlı  devletini kurtaracak şeyin,ancak denizlerde kuvvetli bir devletin yanında savaşa katılmak olduğunu düşünüyordu.Tahtan indirildiğinden hemen sonra bu görüşünün tam zıddı yapılmış ve devlet tamamen yıkılmıştı.

        Prens Bismark’a göre 100 gram aklın 90 gramı Abdülhamit Han’da,5 gramı kendisinde,5gramı da diğer siyasilerdedir.

        En büyük talihsizliği devleti en kötü şartlar altında eline almış olmasıdır.Tahtan indirildikten sonra zaman ilerledikçe,aleyhinde olup da pişman olmayan hemen hemen  kalmamış gibiydi.Son derece dindar ve namuslu idi.Zevk ve sefaya düşkün değildi.Abdestsiz olarak hiçbir devlet işine imza atmadığı meşhurdur.1908 senesinde düzmece bir irtica olayını bahane ederek tahtan indirildiğinde yüksek bir veli derecesinde olan Büyük Hakan “Bu cenabı hakkın takdiridir.”diyerek elinde muazzam kuvvetler olduğu halde müdahale etmeden tahtını terk etmiştir.Tahtan indirilmesinde birinci derecede Yahudilerin rolü vardı.Çünki daha o zamanlar Yahudiler Filistin’den toprak istemişler,Sultan Abdülhamit reddetmişti.

        Siyasi ve diplomatik hadiselerin en çok olduğu devir şüphesiz Abdülhamit Han devridir. Bu büyük padişaha,tarihi hakikatler ortaya çıkmasına rağmen,hala iftira edenlere rastlamak mümkündür.

        Tahta çıktığında,amcası sultan Abdülaziz’in intihar edip etmediğini tespit etmek için bir mahkeme kurdurmuş ve kurulan mahkemede ;Hüseyin Avni,Mithat Paşa ve daha bazılarının öldürttüklerini tespit ettirmiş,bunun üzerine Mithat Paşa’nın idam edilmesini,Gazi Osman Paşa ve Ahmet Cevdet Paşa gibi büyük dahiler bile istemiş olmalarına rağmen  idam cezasını müebbet hapse çevirmiştir.

        Yeryüzünün son bağımsız Türk devletinin hükümdarı II.Abdülhamit Cuma selamlığında camiden çıkarken atılan bombanın fitilini bir şahıs değil,koca bir grup ateşlemişti,bu arada şair Tevfik Fikret suikastçının şahsında ehlisalip cephesine kaside yazıyorlardı.Çocuğu Haluk’a verdiği terbiye ile onu ancak papaz yapabilen bir şairin bu açık ihanet vesikası çok acıdır.

        Abdülhamit neler yapmıştır;

        Polis teşkilatını geliştirdi,komiserlik ve baş komiserlik makamlarını ihdas etti,savcılık müessesini kurdu,ceza ve ticaret usulü kanunlarını çıkarttı,askeri dikim evleri tersaneler,fes haneler kurdurdu.İstanbul İzmir limanlarını tesis etti.Tahta çıktığında 252 milyon olan altın borcumuzu 39 milyon altına indirdi.Arkeoloji,Askeri Müze,Yıldız Müzesi ,Yıldı ve Beyazıt kütüphaneleri o devirde açıldı...

        Tahttan indirildikten sonra Selanik’e sürülmüş,birçok işkenceler yapılmış ve Selanik’in düşman işgali altında kalma ihtimali çıkınca  İstanbul’da Beylerbeyi Sarayı’nda oturmaya mecbur edilmiştir.Büyük Hakan 1918 senesinin 10 Şubat’ında bu sarayda hayata gözlerini yummuştur.  

 

 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazylmamy?

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA