İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2442527 defa okunmuş ve 1557 yorum yazılmıştır.

REFİK HALİT KARAY

Kategori Kategori: Tarihi kişiler | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 2348 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 22 Kasım 2009 07:58:40

Türk yazar, politikacı. 1888’de doğdu. 1965’te öldü. Galatasaray Lisesi’nde okudu (1900-1906). Meşrutiyet’in ilanından sonra Hukuk öğrenimini ve bir kalemdeki katipliğini bırakarak gazetecilik hayatına atıldı, Tercümanı Hakikat gazetesinde çalıştı. Fecri ati topluluğuna girdi. Kirpi imzasıyla mizah dergisi Kalem’e yazılar yazdı,

 

REFİK HALİT KARAY

 

  Türk yazar, politikacı. 1888’de doğdu. 1965’te öldü. Galatasaray Lisesi’nde okudu (1900-1906). Meşrutiyet’in ilanından sonra Hukuk  öğrenimini ve bir kalemdeki katipliğini bırakarak gazetecilik hayatına atıldı, Tercümanı Hakikat gazetesinde çalıştı. Fecri ati topluluğuna girdi. Kirpi imzasıyla mizah dergisi Kalem’e yazılar yazdı, İttihat ve terakki hükümeti tarafından, muhalif partiden olmadığı halde, muhalefeti tuttuğu için Sinop’a sürüldü. Oradan Çorum’a, Ankara’ya, Bilecik’e nakledildi. İstanbul’a döndükten sonra Robert Kolejde Türkçe öğretmenliği yaptı, Hürriyet ve İtilaf partisi genel merkezine üye oldu. Posta-Telgraf umum müdürlüğüne atandı Aydede isimli mizah dergisini çıkardı, milli mücadele alehindeki yazı ve davranışları yüzünden “yüzellilikler” listesine girde, yurdu terk etmek zorunda kaldı. Beyrut ve Halep’te geçirdiği onbeş yıllık bir gurbet ve sürgün hayatından sonra af kanunuyla yurda döndü. Tekrar gazeteciliğe başladı.Aydede gazetesini ikinci defa çıkardı, Zincirlikuyu mezarlığında gömülü hiciv ve mizah yazıları ile deneme, fıkra ve hatıralarını ayrı ayrı kitaplarda toplamış olan Refik Halit; edebiyat alanında, konularını birinci dünya savaşı yıllarında yakından gördüğü Anadolu Halk ve Hayatından alan Memleket hikayeleri ile tanındı. 1938’de Suriye’den döndükten sonra edebi çalışmalarını romanda topladı.Refik Halit üzerine tek kitap Hikmet Münir Ebcioğlu tarafından çıkarıldı: Kendi yazıları ile Refik Halit (1948). Hikayelerini Memleket Hikayeleri ve Gurbet Hikayeleri kitaplarında derledi. Deli bir perdelik oyundur. Mizah, Hiciv, Fıkra, Deneme, Sohbet ve Anı türlerindeki yazılarının toplandığı kitapları: Kirpinin Dedikleri, Ago Paşanın Hatıratı, Ay Peşinde, Sakın Aldanma, İnanma, Kanma, Tanıdıklarım, Guguklu Saat, Bir Avuç Saçma, Bir İçim Su, İlk Adım, Üç Nesil Üç Hayat, Minelbab İlelmihrab.

                 Sayı bakımından romanları öteki türlerdeki eserlerinin toplamını geçer. İstanbul’un iç yüzü, Yezidin kızı, Çete, Sürgün, Anahtar, Bu Bizim Hayatımız, Nilgün, Yeraltında Dünya Var, Dişi Örümcek, Bu Günün Saraylısı, 2000 Yılın Sevgilisi, İki Cisimli Kadın, Kadınlar Tekkesi, Karlı Dağdaki Ateş, Dört Yapraklı Yonca, Sonuncu Kadeh.

                 Daha önce kitap biçimine girmemiş eserlerinin de katılmasıyla 37 cilt tutacak, Refik Halit’in bütün eserleri 1964’ten beri, İnkılap ve Aka Kitapevleri tarafından yayınlanmaktadır.                                                                                                                                          

 

-----------------------------------------------------------------------------

Refik Halit’in çok güçlü gözlemleri vardır. Aşağıdaki bölüm buna güzel bir örnektir.

    GEZİ NOTLARI’NDAN

...Bursa’yı arkada bırakıp ovalara daldık. Ağaçlar yarı çiçek, yarı yaprak, en güzel çağında... Ekin tarlaları göz alabildiğine yeşil... Sekiz, on kilometrede bir çeşme... Her yer sulak. Toprağı azıcık eşseniz su fışkıracak. Türkiye’ mizin en verimli , en bakımlı yerinde mesela:Fransa’nın Normandiyasını çok andıran arazisinde yol almaktayız. Hoşa gitmeyen tek şey yok. Uzaktaki dağlar, yaklaştığımız dağlar, ne varsa, kuzuları, koyunları, davarları, hepsi temiz. Mandalar bile.

Bir şey dikkatime çarptı.Nerede çift sürülüyorsa öküzlerin ardından birkaç tane de leylek gidiyor. İşe nezaret eden çiftlik kahyası gibi gözleri sabanda. Acaba iç sıkıntısından seyre mi gelmişler? Zira leylek  kadar içi sıkıldığına inandığım mahluk azdır.

............ 

 

 

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazylmamy?

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA